Akcalı Ajans Hakkında

 

1960'ların sonundan beri yayıncılık sektöründe çalışan Kezban Akcalı tarafından 1985 yılında kurulduk. Türkiye'nin ilk üç telif ajansından biriyiz. 

 

Kuruluşumuzdan bu yana yabancı yayınların Türkiye'de temsil edilmesine odaklandık. Bu konuda öncü olarak Türkiye'de yayıncılığın bir sektör haline gelmesine katkıda bulunduk.

 

Günümüzde telif hakları konusunda uzmanlaşmış ekibimiz ve yılda 2.000'e yakın telif sözleşmesiyle sektörümüzün lider ajanslarındanız.

 

Akcalı Ajans olarak, temsil ettiğimiz yabancı yayınevleri, ajanslar ve yazarlara ait olan eserlerin Türk yayınevlerine tanıtımını, kitapların teminini ve nihayet yayınlanmasını sağlıyoruz. İstendiğinde taraflar arasında telif görüşmelerini gerçekleştiriyoruz. Eserin yayınlanması aşamasında gerekli olan hukuki ve idari süreçleri taraflar adına takip ediyoruz.

 

 

 

Ekibimiz

 

Kezban Akcalı (Kurucu ve Genel Direktör)(1944-2014)

1960'ların sonundan beri yayıncılık sektöründe çalışan Kezban Akcalı 1985 yılında Akcalı Ajansı kurdu. 6 Eylül 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Atilla İzgi Turgut (Genel Koordinatör ( Yetişkin Kurgu ve Kurgu-dışı)

1975 yılında doğdu. 1997'den beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır. Şu anda ajansın genel koordinatörlük görevini yerine getirmektedir.  


Bengü Ayfer (Dış İlişkiler Koordinatörü / Çocuk ve Gençlik)

1983 yılında doğdu.  2008 yılından beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır. Çocuk ve gençlik kitaplarının istenme, takip, teklif ve sözleşme süreçleriyle ilgilenmektedir.

Begüm Ayfer (Dış İlişkiler Koordinatörü / Kitap İstek ve Takibi)

1983 yılında doğdu. 2011 yılından beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır. Kurgu ve kurgu-dışı kitapların istek ve takip süreçleriyle ilgilenmektedir.

Pınar Pekcan (Mali İşler Sorumlusu)

1976 yılında doğdu. 2007 yılından beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır. Ajansın mali işlerinden sorumludur.

Umut Savcı (Mali İşler Sorumlu Yardımcısı)

1981 yılında doğdu.1999 yılından beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır.  Ajansın mali işlerinden sorumludur.

Dilek Parsadan (Sözleşme Koordinatörü)

1993 yılında doğdu. 2018 yılından itibaren sözleşme süreçlerinin ve basılı kitapların takibiyle ilgilenmektedir.

Merve Zülfikar (Dış İlişkiler Sorumlusu / Kitap İstek ve Takibi)

1980 yılında doğdu. 2014 yılından beri Akcalı Ajans'ta çalışmaktadır. Kurgu ve kurgu-dışı kitapların istek ve takip süreçleriyle ilgilenmektedir.